Procedury Ochrony Małoletnich/Dzieci Podczas Wycieczek Organizowanych Przez Biuro Podróży „RAFA”

Preambuła

Biuro Podróży RAFA – Rafał Latos (posługujące się również nazwą handlową Biuro Podróży RAFA) prowadzi swoją działalność operacyjną z najwyższym poszanowaniem praw człowieka, w szczególności praw dzieci jako osób szczególnie wrażliwych na krzywdzenie. Ponadto Biuro Podróży RAFA podkreśla istotność obowiązku zawiadamiania organów ścigania o każdym przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę dzieci, zobowiązuje się szkolić swój personel w tym zakresie i edukować personel na temat okoliczności wskazujących, że dziecko przebywające na wycieczce może być krzywdzone oraz w zakresie sposobów szybkiego i odpowiedniego reagowania na takie sytuacje.

Procedura w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka

  • Pilot grupy (oraz w przypadku wycieczki szkolnej wychowawcy i nauczyciele wyznaczeni przez dyrektora placówki oświatowej do sprawowania opieki pedagogicznej), zwracają szczególną uwagę na uniemożliwienie obcym osobom dorosłym wchodzenie w jakiekolwiek relacje w stosunku do dzieci uczestniczących w wycieczce.
  • W przypadku pojawienia się obcej osoby dorosłej, co do której zachodzą podejrzenia o możliwości krzywdzenia dziecka należy podjąć próbę identyfikacji takiej osoby, ustalenia relacji łączącej dziecko z daną osobą, a w przypadku występowania dalszych podejrzeń krzywdzenia należy uniemożliwić takiej osobie kontakt z dzieckiem oraz niezwłocznie wezwać policję.

Procedura w przypadku okoliczności wskazujących na skrzywdzenie dziecka

  • Mając uzasadnione podejrzenie, że dziecko przebywające na wycieczce jest krzywdzone, należy niezwłocznie zawiadomić policję, dzwoniąc pod numer 112 i opisując okoliczności zdarzenia. Zgłoszenie wykonuje pilot lub opiekun, który jest bezpośrednim świadkiem zdarzenia. O fakcie takiego zgłoszeniu należy natychmiast poinformować Biuro Podróży RAFA.
  • Uzasadnione podejrzenie krzywdzenia dziecka występuje wtedy, gdy:
    • dziecko ujawniło pilotowi grupy lub opiekunowi fakt krzywdzenia,
    • pilot grupy lub opiekun zaobserwował krzywdzenie,
    • dziecko ma na sobie ślady krzywdzenia (np. zadrapania, zasinienia), a zapytane odpowiada niespójnie i/lub chaotycznie lub/i popada w zakłopotanie bądź występują inne okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie np. znalezienie materiałów pornograficznych z udziałem dzieci.
  • W tej sytuacji należy starać się uniemożliwić dziecku oraz osobie podejrzewanej o krzywdzenie oddalenie się z miejsca zdarzenia.
  • W uzasadnionych przypadkach można dokonać obywatelskiego zatrzymania osoby podejrzewanej.
  • W każdym przypadku priorytetem musi być bezpieczeństwo dziecka. Dziecko, odseparowane od osoby krzywdzącej, powinno przebywać pod opieką pilota grupy i/lub opiekuna do czasu przyjazdu policji.
  • W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że doszło do popełnienia przestępstwa powiązanego z kontaktem dziecka z materiałem biologicznym sprawcy (np. ślina, naskórek, płyny ustrojowe), należy w miarę możliwości nie dopuścić, aby dziecko myło się oraz jadło/piło do czasu przyjazdu policji.
  • Po interwencji należy opisać zdarzenie w notatce służbowej, przekazanej następnie do Biura Podróży RAFA.

Zatrudnianie osób do pracy z dziećmi

  1. Personel obsługujący wycieczkę w której uczestniczą dzieci (szczególnie wycieczkę szkolną) musi być dla nich bezpieczny, co oznacza m. in., że historia zatrudnienia tych osób powinna wskazywać, że nie skrzywdziły w przeszłości żadnego dziecka.
  2. Biuro Podróży RAFA sprawdza każdą osobę zatrudnianą do pracy z dziećmi w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz w Krajowym Rejestrze Karnym. W sytuacji kiedy uzyskanie odpowiedniego wypisu z rejestru przed podjęciem stosunku pracy jest niemożliwe, osoba zatrudniona składa pisemne oświadczenie o niekaralności, o nietoczeniu się postępowań o czyny przeciwko dzieciom i nie figurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz w Krajowym Rejestrze Karnym.
  3. Sprawdzenie osoby w Rejestrze odbywa się poprzez wydruk wyników wyszukiwania osoby w odpowiednim rejestrze:
    1. sprawdzenie pilota grupy (oraz innych pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez Biuro Podróży RAFA), leży w gestii Biura Podróży RAFA,
    2. sprawdzenie wychowawców i nauczycieli biorących udział w wycieczce szkolnej, leży w gestii dyrektora placówki oświatowej,
    3. sprawdzenie kierowcy/ów, leży w gestii firmy transportowej,
    4. sprawdzenie pracowników obiektów noclegowych, leży w gestii właściciela obiektu,
    5. sprawdzenie przewodników miejscowych, przewodników muzealnych, animatorów sportowych, survivalowych i innych leży w gestii właściciela danej firmy.

Słowniczek:

Na potrzeby tego dokumentu zostało doprecyzowane znaczenie poniższych pojęć:

  1. Dziecko to każda osoba poniżej 18 roku życia.
  2. Obca osoba dorosła to każdy człowiek powyżej 18 roku życia, który nie jest dla dziecka jego rodzicem lub opiekunem prawnym.
  3. Krzywdzenie dziecka oznacza popełnienie na jego szkodę przestępstwa.
  4. Przestępstwo na szkodę dziecka – na szkodę dzieci mogą być popełnione wszystkie przestępstwa, jakie mogą być popełnione przeciwko osobom dorosłym, a dodatkowo przestępstwa, które mogą być popełnione wyłącznie przeciwko dzieciom (np. Wykorzystywanie seksualne z art. 200 kodeku karnego ). Z uwagi na specyfikę obiektów turystycznych, w których łatwo można uzyskać możliwość odosobnienia, przestępstwami, do których najczęściej może dojść na ich terenie będą przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, w szczególności zgwałcenie (art. 197 kodeksu karnego), seksualne wykorzystanie niepoczytalności i bezradności (art. 198 kk), seksualne wykorzystanie zależności lub krytycznego położenia (art. 199 kk), seksualne wykorzystanie osoby poniżej 15 roku życia (art. 200 kk), grooming (uwiedzenie małoletniego za pomocą środków porozumiewania się na odległość – art. 200a kk).
Scroll to Top