Stop śmieciowemu jedzeniu

W internecie pojawiła się ostatnio dosyć głośna akcja „Stop fast foodom w programach wycieczek szkolnych”.

Całym sercem przyłączamy się do tej akcji i pragniemy podkreślić, że nie tylko teraz ale również i w latach poprzednich w programach wyjazdów organizowanych przez Biuro Podróży RAFA serwowane są wyłącznie zdrowe posiłki. Staramy się także sprostać ostatnio coraz częstszym przypadkom specyficznych diet, które z różnych powodów muszą być przestrzegane przez naszych klientów.

Pozostaje jednak kolejna sprawa która jest ciężka do przeskoczenia. Chodzi tutaj o liczne sytuacje, kiedy to nauczyciele, dzieci czy często nawet sami rodzice domagają się, aby podczas wycieczki szkolnej znalazła się wizyta w fast foodzie. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do kuriozalnych sytuacji kiedy to wizyta w tego typu miejscach odbierana jest przez najmłodszych jako główny punkt programu.

Jako biuro podróży zostajemy więc postawieni pod ścianą: z jednej strony unikamy jak ognia niezdrowego jedzenia i dokładamy wszelkich starań żeby takowego na naszych wyjazdach nie było, a z drugiej klienci (rodzice, nauczyciele) wymuszają na nas aby mimo wszystko autokar zatrzymał się w takim miejscu na posiłek, z jednoczesną sugestią że jeśli tego nie zrobimy to będą niezadowoleni i „w domyśle” w przyszłości nie zakupią od nas wycieczki. Z przykrością musimy się przyznać, że w takich sytuacjach niestety ulegamy. Oczywiście nasz przedstawiciel zawsze proponuje jakieś alternatywne rozwiązania, ale często są to sugestie nieskuteczne. Do niektórych klientów nie przemawia nawet argument ekonomiczny który jasno pokazuje, że wizyta w najpopularniejszej w Polsce sieci fast food w efekcie kosztuje dokładnie tyle samo co pełnowartościowy, zdrowy obiad składający się z pożywnej zupy, drugiego dania z surówką i kompotu.

Obawiamy się niestety, że winni tej sytuacji jesteśmy my sami – dorośli.

Miejmy jednak nadzieję, że sytuacja ta nie jest nieodwracalna i z czasem się to zmieni. Rozwiązanie widzimy jak zwykle w odpowiedniej edukacji i przypominaniu zarówno dorosłym jak i dzieciom o konsekwencjach niezdrowego odżywiana. Oczywiście pewnych problemów cywilizacyjnych nie jesteśmy w stanie przeskoczyć, ale kiedy będziemy ich świadomi możemy im przeciwdziałać. Wystarczy spojrzeć na to co widać na pierwszy rzut oka – czyli coraz bardziej rozpowszechnioną otyłość wśród najmłodszych. Dzisiaj żyje nam się zdecydowanie lepiej niż jeszcze np. dwadzieścia lat temu – mamy pod dostatkiem jedzenia i słodyczy, wszędzie jeździmy samochodami itd. Wszystko fajnie, tylko że taki styl życia powoduje małą aktywność fizyczną i w połączeniu z dużą ilością niezdrowego jedzenia prowadzi do otyłości, która już teraz jest bardzo dużym problemem wśród dzieci i młodzieży.

Otyłość to jednak tylko jeden, doraźny i  już teraz widoczny problem. W niedalekiej przyszłości doprowadzi ona do licznych chorób i bardzo poważnych problemów zdrowotnych, kłopotów z sercem, krążeniem i wielu innych powikłań.

Tak więc starajmy się edukować i siebie i nasze dzieci dla naszego wspólnego dobra.

Biuro Podróży RAFA z całych sił popiera promowaną w ostatnich miesiącach akcję wyeliminowania z programów wycieczek szkolnych śmieciowego jedzenia. W programach naszych wyjazdów już od lat nie ma jedzenia w fast foodach. Ciągle jednak walczymy z wymuszaniem przez klientów zatrzymywania autokarów w takich miejscach. Nie jest to walka łatwa, ale musimy przyznać, że na tym polu mamy też pewne sukcesy i w wielu przypadkach pomimo początkowych sprzeciwów udało nam się przekonać klientów do niekorzystania z tego typu lokali. Liczymy, że z czasem będzie tylko lepiej i być może w przyszłości tego typu prośby nie będą się pojawiały.

Scroll to Top