Koloseum

Wycieczka szkolna do Włoch
Rzymskie Koloseum (a właściwie amfiteatr Flawiuszów) jest jedną na najbardziej monumentalnych i rozpoznawalnych budowli na świecie.

Wybudowane zostało w latach 70 naszej ery i od początku swojego istnienia służyło jako arena widowiskowa do walk gladiatorów, aranżowanych polowań na zwierzęta i organizacji igrzysk. Odbywały się tam również namuchie – czyli specjalne inscenizacje przedstawiające bitwy morskie. Koloseum zapisało się w historii również jako miejsce w którym mordowano pierwszych chrześcijan. Ostatnie igrzyska w rzymskim Koloseum odbyły się w 6 wieku naszej ery. Następnie wykorzystywane było jako cmentarz, zamek obronny a ostatecznie jako kamieniołom. Dewastacji zaprzestano dopiero w połowie XVIII w. kiedy to Koloseum zostało oficjalnie uznane za miejsce męczeństwa chrześcijan i objęte opieką.

Sama budowla jest monumentalna nawet jak na dzisiejsze standardy. Ma ona kształt elipsy o długości 188 metrów, szerokości 156 metrów i niemal 50 metrów wysokości. Nazwa budynku wywodzi się z kolei od kolosa – czyli stojącego niegdyś obok Koloseum olbrzymiego posągu Nerona.

Dzisiaj Koloseum jest atrakcją turystyczną którą można zwiedzać podczas wycieczki do Włoch. Zapraszamy na siedmiodniową wycieczkę Włochy Klasyczne.

Scroll to Top