Wieża Eiffla

Wycieczka szkolna do Paryża
Słynna paryska Wieża Eiffla zaprojektowana przez Gustawa Eiffla została wzniesiona w 1889 roku.

Początkowo miała być ozdobą wystawy światowej a jednocześnie upamiętnić setną rocznicę Wielkiej Rewolucji Francuskiej i udowodnić potęgę Francji oraz możliwości ówczesnych francuskich inżynierów. Wieża mierzy  324 metry wysokości i jest najwyższą budowlą Paryża. Jako ciekawostkę można podać że zgodnie z ówczesnym planem wieża miała stać przez 20 lat a potem miała zostać rozebrana. Dzisiaj wydaje się to szalonym pomysłem i niemalże barbarzyństwem, ale dla współczesnych mieszkańców Paryża wieża ta była szkaradztwem. Mieszkańcy nienawidzili jej do tego stopnia że podpisywali specjalne petycje z prośbą o jak najszybsze jej rozebranie. Podpisy pod petycją składali zarówno intelektualiści, artyści jak i robotnicy i szeregowi paryżanie. Pisarz Guy de Maupassant codziennie jadał posiłki na wieży ponieważ twierdził że to jedyne miejsce w Paryżu z której jej nie widać. Władze Paryża były bliskie zrealizowania wcześniejszej obietnicy zdemontowania konstrukcji i właściwie w ostatniej chwili dzięki licznym zabiegom samego Gustawa Eiffela który najpierw założył na wieży laboratorium meteorologiczne a potem umieścił na niej anteny do nowego wynalazku – telegrafu bezprzewodowego, co ostatecznie ocaliło budowlę.

Dzisiaj Wieża Eiffela jest nie lada atrakcją turystyczną, stanowi wspaniały punkt widokowy na Paryż i jest niemal obowiązkowym miejscem które musi odwiedzić każdy przebywający w Paryżu Turysta.

Wieżę Eiffela można odwiedzić korzystając z wycieczki szkolnej do Paryża lub z wycieczki łączącej Paryż i Parki Rozrywki.

Scroll to Top